Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet görülmesi için kadın vücudunda birden çok organ birlikte çalışır. Düzenli adet olan kadının hipotalamus bölgesinin, hipofiz bezinin, troid bezinin, yumurtalıklarının, vajinasının ve dış genital bölgesindeki vulvanın düzgün bir şekilde işlediğinin göstergesidir. Bunlardan birisi bozulursa adet düzeni bozulabilir.

Adet düzensizliğinde neden doktora gitmeliyiz?

Adet düzensizliği ya da adet olmayan kadının vücudunda bir şeyler ters gidiyordur. Bu sorunun bulunup çözüme kavuşturulması için doktora gidilip muayene olunması şarttır. Çoğu kadın çevresinden duyduğu bilgiler dahilinde kendi kendine çözüm üretmeye çalışır fakat bu tamamen yanlıştır sevgili hanımlar. Muayene olarak adet düzensizliğinize sebep olan şeyi öğrendikten sonra doktor kontrolünde alacağınız tedavi daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Olması Gereken Adet Düzeni Nasıldır?

Normal bir adet,2-8 gün aralığında sürer. Günde ortalama 3 ped kanama olmalıdır. Kanamanın çok olması normal değildir bu bazı kadınlar tarafından kirli kanın aktığına yönelik bir düşünce oluştursa da aslında olan fazla kan kaybıdır ve bu da sizin kansızlık gibi bir sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir.

Adet düzensizliği için yapılması gereken doktor kontrolünde ilaç tedavisi veya ameliyattır. Eğer sizde adet düzensizliği yaşıyorsanız muayene olmalısınız.

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDİR?

Kadınlar  ortalama 28 günde bir adet görürler bunun +7 (35 günde) – 7(21 günde) olması da normal kabul edilir.Kadının aylık periyodu bir kanamanın ilk gününden diğer kanamanın ilk gününe kadar geçen süredir. Bu tanımın dışında olan durumları ‘’adet düzensizliği olarak tanımlarız. Altta yatan sorun hormonal olabileceği gibi; myom, spiral gibi mekanik bir sebeple yada kullanılan bir ilaca bağlı olarak da meydana gelebilir. Bir uzman tarafından sorun saptanarak patoloji düzeltilebilir.

ADET GÜNÜ DEĞİŞTİRME

Tatil ve düğün döneminde olduğumuz şu günlerde kadınlardan en çok ‘’Adet günümü nasıl değiştirebilirim?’’ sorusunu alıyoruz. Kadının 28+/- 7 g olan döngünün değiştirilmesi doğru değildir; zira arkasından adet düzensizlikleri, istenmeyen gebelikler, kist oluşumu gibi sorunlar meydana gelebilir. Önerim adetinizi özel zamanlarınıza göre değil özel zamanlarınızı (tatil,düğün,hac,umre) adetinize göre ayarlamanızdır. Sağlığnız hep önceliğiniz olmalıdır.