Menopoz Nedir?

Menopoz

 

Menopoz kadının yumurtalıklarının işlevinin sona erdiği ve artık adetten kesildiği bir dönemdir.Kadının yaşlanma evresine girdiği bu dönem klimakterium dönemi 45’li yaşlarında başlar ve menopoz dönemini de içine alarak 65’li yaşlara kadar devam eder.Bu dönemin tanısı hiçbir şekilde patolojik bir sebebe bağlı değildir.Eğer kadın 12 ay adet olmamışsa bu döneme girdiğini söyleriz.Menopoz için ortalama yaş 51’dir. Eğer 40’lı yaşlarda girdiyseniz erken menopoz tanısı konulur.
Kadının yumurtalıklarının işlevini tamamlaması yani yeniden yumurta oluşumu gerçekleştirmemesi ve yeterince hormon üretimi yapamadığı bu dönemde bazı sıkıntılar yaşanabilir.Özellikle de çoğu kadın ateş basmalarından şikayetçidir.Genellikle gece görülen bu sıcaklıklar 3-5 dakika sürer ve bunaltıcıdır. Bu sıkıntılar fazla kilolu hanımlarda etkisini daha çok gösterir.

Menopoz Nedir?
Menopoz

 Menopoz öncesi dönemde neler yaşanır?

Bu sıkıntılı dönemin öncesinde yani kadının 40’lı yaşlara geldiği dönemde adet düzensizliği başlar.Bu dönemde aynı zamanda bazı kadınlarda sıcak basmaları da görülür.Kadınlar bu dönemlerinde estrojen dediğimiz hormonu az salgılamaya başlar bu da beraberinde kemik erimesi gibi bir durumla karşılaşılmasına sebep olur.Kısacası kadınlar hayatları boyunca hep bir dönemden geçerler ve her döneminde kendine özgü birtakım problemleri vardır.

 Bu Dönemin Sıkıntıları Ne Kadar Sürer?

Bu dönemin sıkıntıları çoğu kadında hemen hemen aynıdır.Ateş basmaları,aşırı bir sıcaklık hissi çoğu kadının şikayetidir peki,bu sıkıntılar ne kadar sürer?Bu sıcaklıklar birkaç yıl içerisinde bitecektir.Kadınların belli bir kısmı bu sıkıntıları 60’lı yaşlarında sona erdiğini söyler kimisi de 70’li yaşlara kadar devam ettiğini söyler.

 Bu sıkıntılardan nasıl kurtulabiliriz?

Fazla kilolu hanımlarda bu sıkıntıların daha çok yaşandığını belirtmiştik.Daha fazla hareket edin,az fiziksel aktivitelerde bulunan kadınların bu sıcaklıkları daha fazla hissettiği saptanmıştır.Tek kat giyinin ve acılı yiyeceklerden uzak durun.En önemlisi de bol su tüketin.Sıkıntılarınız hiçbir şekilde hafiflemiyorsa doktora başvurun ve size uygun görülen ilaçları kullanın.

 Erken Menopoz Dönemi

Erken dönem 40 yaşında adetten kesilme olarak bilinir ve tıbbı adı ise prematürdur. Bu döneme eğer 30 yaşından daha erken ortaya çıkmışsa Prematür Ovaryen Yetmezlik denir.Erken yaşta yumurtalıkların tükenmesi beraberinde hem fiziksel hem de psikolojik sorunları getirir.Eğer erkenden bu sıkıntılı dönemi yaşıyorsanız doktor kontrolü şarttır.Çünkü tedavi edilmesi gereken bir durumdur.Bu durumun beraberinde getirdiği kemik erimesi gibi durumlar erken menopoz yaşayan hanımlarda etkisini daha şiddetli gösterebilir.Eğer 40 yaşından öce bu döneme girildiyse kesinlikle doktor kontrolü ve tedavi şarttır.

Categories:

Posted by admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.