Vajinismus Tedavisi

Ankara'da vajinismus, kızlık zarı dikimi ve kürtaj

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus-tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi nasıl olur?  bu sıkıntıyı yaşayan hastaların en çok merak ettiği şeydir.Muayene olmaya çekinen kadın bu hastalığı yenmek için tedavi olması gerektiğini bilmesine rağmen çekindiği için bir türlü tedavi sürecine girmeye cesaret edemez. Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan kadının  iyileşmesi için öncelikle doktora gitmesi ve vajinismus tedavisi olması gerekir.

Vajinismus Tedavisinde Önemli  Evreler

Vajinismus tedavisi için kadının vajinismus evresi belirlenmelidir.Peki bu vajinismus evreleri nelerdir?
Birinci evre olarak geçen primer vajinismus;ilk cinsel birleşme ile ortaya çıkar. Vajinada istem dışı olarak kasılmalar oluşur ve kadın ağrı hissederek cinsel birleşmenin olmasını istemez.İkinci evre ise sekonder vajinismus olarak geçer ve daha önce sağlıklı bir birleşme yaşamış olan kadının sonradan vajinismusa yakalanması ve cinsel birleşmenin gerçekleşmemesidir. Bunun sebebi ise sıkıntılı bir doğum ya da taciz gibi travmalı bir şeyler yaşamış olmasıdır.Bu sorunların ardından gelen bir evredir.
Bir başka evre ise durumsal yani kadın jinekolojik muayene olabilir tampon kullanabilir fakat korktuğu için ağrı yanma hissi yaşadığını düşünerek birleşmeye fırsat vermez. Pelvik kaslarını kasarak penisin vajinadan içeri girmesine engel olur.Bir başka evrede ise kadın jinekolojik muayene dahi olamaz vajinasından içeri hiçbir şeyi almaz,kendini kasar.Son evreler ise daha zordur kadın, genital bölgesine dokunan eşini iter hiçbir şekilde müsaade etmez ve bir anda paniğe kapılıp kasılmalar yaşar.Bulantı,baş dönmesi gibi şikayetleri vardır.

Evreler bu şekilde farklıdır ve her kadında da farklı evreler görülebilir buna uygun olarak da tedavi şekillenir.Yani vajinismus tedavisi için bu evrelerin tespiti oldukça önemlidir. Her vajinismus sorunu yaşayana aynı tedavi yöntemini uygulamak yanlıştır.Hangi evrede olduğunuzu da en iyi doktorunuz belirleyecektir.Sadece cinsel ilişkiye giremiyorum diyerek terapilerle iyileşebileceğini düşünen hastaların çoğu daha da yıkım yaşayarak umutlarını kaybetmekteler.Çünkü tedavi için önemli olan hastanın hangi evrede olduğudur.Bu sıkıntıyı yaşamasının ana sebebi nedir bunların bulunması gerekir ve jinekolojik muayene edilmesi de şarttır.

Ankara Vajinismus tedavisi için kadınlar eşleriyle birlikte bu sürece girerlerse emin olun daha çabuk iyileşeceklerdir.Çünkü eş desteği her şeyden önemlidir.Bu sürece birlikte katılan çiftlerin daha hızlı iyileştiği görülmüştür.Tedaviyi ertelemeyen ve doktor kontrolünden çıkmayan çiftler hem kısa sürede iyileşiyorlar hem de zorlanmadan vajinismusu yeniyorlar.
Tedavide olmazsa olmaz şeylerden biriside kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri ile kadın pelvik dediğimiz kaslarını kontrol altına almayı öğrenir. Pelvik kası kadının cinsel birleşme anında istemsizce kastığı ve penisin önüne duvar ördüğü kaslarıdır. Kegel sayesinde bu kasların kontrolünü ele alır.

Vajinismus tedavisi kısaca kadının evresine bağlı olarak gelişen bir süreçtir.Bu süreçte kegel egzersizleri olmazsa olmazdır.Doktorunuz size uygun olan tedavi yöntemini seçerek sizi kısa sürede bu sorundan kurtaracaktır. Tek yapmanız gereken bu sorununuzu ertelemeden kısa sürede doktora gitmelisiniz.Korkacağınız veya endişeleneceğiniz hiçbir durum yok.

Ankara’da vajinismus tedavisi için Dr.Melike Şentürk’e başvurun.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Tedavisi

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın