Dogum Sancilari

Doğum

 

Doğum,kadınların en özel anlarından bir tanesidir.9 aylık sürecin ardından normal ya da sezaryen ile gerçekleşen bu süreçte anne adayı hayatının unutulmaz gününü yaşar.9 ay boyunca beslenme alışkanlığı,kıyafetleri,egzersiz şekli kısaca tümüyle hayatı değişir.Anne adayı bu süreçte seçimlerini her anlamda iyi yapmalıdır.Yani çocuğu için seçtiği kıyafetlerin hassasiyeti ve yediği besinlere kadar hassas davranan annenin doktor seçiminde de aynı özeni göstermesi gerekir.Bu özel süreçte kadın doğum uzmanınızı doğru seçerek ondan alacağınız en doğru yönlendirmelerle sağlıklı bir doğum gerçekleştirirsiniz.
Annenin yaptığı yanlışlardan bir tanesi diğer annelerin  hikayelerini dinlemesidir.Bu hikayeleri dinlemektense doktorunuzla konuşup detayları öğrenmek sizin için ve en önemlisi bebeğiniz için daha iyi olacaktır.Çünkü bazı efsanevi hikayeler yüzünden anne gerilebilir ve yaşadığı stres bebeğinizi de etkiler.Bunların yaşanmaması için doktorunuzla kuracağınız iletişim en doğru ve güvenilir olanıdır.

 Doğum Ne zaman Başlar?

Tüm anneler için bebeğin doğmasını beklemek şüphesiz ki çok heyecanlı bir süreçtir.Genellikle gebeliğin 38 ila 41. haftasında gerçekleşir.Fakat kesin olarak şu zaman da gerçekleşeceğine dair bilgi vermek doğru olmayacaktır.Beklenenin bir hafta sonrası veya öncesinde de gerçekleşebilmektedir.

Doğum Sancıları
Doğum

 

 Yalancı doğum ve gerçek doğum nedir?

Gerçek doğum öncesinde yalancı doğum olarak adlandırdığımız bir süreç gerçekleşir.Bu süreçte rahminizde kasılmalar oluşur ve buna yalancı sancılar deriz.Bu yalancı sancıları gerçeğinden ayırmak oldukça zordur.Yalancı sancılar da düzensiz ve gittikçe sıklaşan ağrılar görülürken gerçek doğum sancısında düzenli aralıklarla ağrı gelir.Yalancı da sancınız dinlendiğinizde yürüdüğünüzde geçerken gerçeğinde bu sancılar devam eder.Bu şekilde ayrımlar yapılabilir fakat o anki panikle kadın, doğumun başladığını düşünebilir bu çok normaldir.Doktora gitmenizi gerektiren durum suyunuzun gelmesi,vajinadan kan gelmesi,arada durmadan ağrınızın hiç geçmemesi gibi bir sürece girdiğinizde hemen doktorunuzla gitmeniz gerekmektedir.

 

 Sezaryen Doğum

Normal doğumun mümkün olmadığı zaman devreye sezaryen yöntemi girer.Bu yöntem özellikle de istenebilir,bazı kadınlar normal  yapmak istemeyebilirler.Özellikle ikiz veya daha fazla bebek bekleyen anne sezaryene ihtiyaç duyarlar.
Sezaryen  genel veya spinal anestezi altında gerçekleşir. Genel anestezi ile uyku halinde doğum gerçekleşir. Spinal de ise belden aşağı kısmında ağrı hissi ortadan kaldırılır.
Sonrasında hafif ağrılar ve kramplar hissedilebilinir. Kanamanız 4-5 hafta sürebilir.Kesi yerinizde ağrı hissedebilirsiniz.
Kısacası sevgili anne adayları bu güzel süreçte bebeğiniz sağlıkla dünyaya getirmek için doktor kontrolünde bir 9 ay geçirmek en doğrusu ve sağlıklısıdır.

Sezaryen Doğım
Sezaryen Doğım
Categories:

Posted by admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.