Kürtaj

 

Kürtaj istenmeyen gebeliğin cerrahi işlemle sonlandırılmasıdır. Düşük sonrasında da rahimdeki kalan parçaların alınması ve gebe olmayan bazı hastalarında rahim içlerinin temizlenmesinde de bu cerrahi işlem uygulanmaktadır.Kürtaj denildiğinde hemen ilk akla istenmeyen çocuğun alınması gelse de bunun yanında anne sağlığını tehdit eden ya da ölü bebeğin alınması gibi cerrahi işlemlerin genel adıdır.

 Nasıl Yapılır?

Bu kararı alan kadınların en çok merak ettiği konu ise bu işlemin nasıl yapıldığıdır. İşlem rahim ağzından içeri bir aletin girerek rahim içinin boşaltılması şeklinde gerçekleşir. Bazı durumlarda işlemin olabilmesi için kadının rahim ağzının genişletilmesi gerekebilir. Bu cerrahi işlem kesinlikle klinik veya hastane ortamında gerçekleşmesi gereken işlemdir. Kürtaj nasıl yapılır denildiğinde aktaracağımız ilk bilgi kesinlikle steril aletlerle hijyenik bir ortamda yapılması gerektiğidir.Bu işlem anastezi altında yapılacağından dolayı hasta bir şey hissetmeyecektir.

 Gebeliğin kaçıncı haftasına kadar yapılabilir?

Ülkemizde yasal olarak 10.gebelik haftasına kadar kürtaj mümkündür.Bazı durumlarda anne tehlike altında olabilir ve birkaç doktorun kararıyla bu yasal sınırın üzerine de işlem yapılabilinir.Gebelik haftası son adet tarhinin ilk gününe göre hesaplanır.Eğer bekar ve 18 yaşından büyükseniz kendi isteğinizle bu işlemi yaptırabilir fakat küçükseniz anne veya eşten izin alınması gerekir.

Kürtaj Nedir
Kürtaj

 İşlem sonrasında nasıl sorunlarla karşılaşırım?

Kürtaj sonrasında hasta yanında bir refakatçıyla evine dönebilir.1-2 gün gibi süre zarfında hasta günlük aktivitelerine dönebilir fakat kanaması 7-10 güne kadar devam edebilir bu normaldir.Kanama olması gerekenden fazla,şiddetli ağrınız ve yüksek ateşiniz varsa doktorunuza görünmelisiniz.
Bu işlem sonrasında doktorunuz belirli aralıklarla sizi kontrol için çağıracaktır.Bu işlem için unutmamanız gereken hastane veya klinik ortamlarda gerçekleşmesi gerektiği ve işinde tecrübeli bir doktor tarafından işlemin yapılması gerektiğidir.

Categories:

Posted by admin

Leave your comment

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.