Çikolata Kisti

Endometriozis yani halk arasındaki adıyla çikolata kisti kadın hastalıklarında en fazla görünen bir  hastalıktır.Genellikle 30’lu yaşlarda tehlike artar. Endometrium dokuları yumurtalıklara konumlanarak kanamanın yumurtalıklarda toplanmasına sebep olur ve sonuç olarak çikolata kistleri ortaya çıkar. Çikolata denmesinin sebebi ise renginin koyu kahve olmasıdır. Çikolata kisti beraberinde  adet kanamalarınızda şiddetli ağrı ve cinsel birleşmede ağrıyı getirir.

Çikolata kistinin başlıca belirtileri şunlardır:

*Adet kanamalarının sancılı geçmesi

*İdrarda kan olması

*Cinsel birleşmede ağrı

*Bel ağrısı

*Gebe kalamama

*İdrar yaparken yanma hissi gibi belirtileri vardır.

Bu durumlardan bir kaçını yaşıyorsanız doktora görünmenizde fayda vardır.

Çikolata Kisti Tedavisi Nedir?

Genetik nedenlerden kaynaklı oluşan bu kist üreme dönemindeki kadınların %10’unda görülmektedir. Sancılı bir adet kanamanız olmadan da veya ağrı acı hissetmeyen kadınlarda da çikolata kistine rastlanılabilmektedir. Yapılacak olan jinekolojik muayene ile bu kist ortaya çıkar ve tedavisi için birden fazla seçenek bulabilirsiniz.

Çikolata kistinin tedavisi açık ameliyat ya da kapalı yöntem kullanılarak yapılabilir. Ameliyattan önce tavsiye ettiğimiz yöntem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile kistleri yok edebiliriz fakat tedavinin yeterli olmadığı durumda devreye ameliyat girer. Merak edilen konu ise çikolata kisti ameliyatından sonra gebe kalamazsam ne yapmam gerekir?

Tüp bebek tedavisi ile başarılı bir gebelik sağlanabilir. Unutmayın her şey sizin elinizdedir sağlıklı bir yaşam için kontrollerinizi olarak, hastalığınız ilerlemeden doğru müdahalelerle daha kaliteli bir yaşama ulaşabilirsiniz.