Doğum

   Fizyolojik bir olay olan doğum tercihan günü dolduğunda (miadında) veya bazen erken olarak bebeğin  doğum kanalına girmesiyle öncelik sırası değişmekle beraber bazen sancıların başlaması bazen önce suyun veya nişan denilen hafif kanamanın olmasıyla başlayabilir.

      İlk başlarda hafif kasılmalar olur ve bu kasılmalar seyrektir.Doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzının 8-10 cm kadar açılması gerekir. Bebek kanalda ilerledikçe uygun kasılmalar oldukça rahim ağzı yavaş yavaş açılacaktır. Eğer ağrılar yetersizse doğum süreci yavaş ilerliyorsa veya haftası geçmesine rağmen doğum gerçekleşmiyorsa suni sancı için hekimin ilaç uygulaması gerekebilir.

      Rahim ağzının tam olarak açılmasından bebeğin doğmasına kadar geçen sürede annenin doğru şekilde hekiminin gözetiminde ıkınması ve nefesini kontrol etmesi gerekir. Bebeğin başı çıktıktan sonra hekim yardımıyla omuzlar vücut ve bacaklar doğurtulur. Plasenta(eş) çıkartılmasıyla doğum eylemi sona erer.

       Vajinal doğumda gerekiyorsa vakum, forseps gibi aletler kullanılabilir, gerekiyorsa çıkımda küçük bir kesi (epizyotomi) yapılabilir, ya da belden aşağısının uyuşturulduğu ama kasılmaların engellenmediği Epidural anestezi uygulanabilir ki biz bu tür doğumlara” Müdahaleli vajinal doğum” deriz. Epidural anestezi ancak açıklık 4cm oluştuktan ve doğum sancıları düzenli hale geldikten sonra uygulanabilir.

        Gebe takibinde ve doğum eyleminde hasta- hekim ilişkisi çok önemlidir. İki canın aynı anda bir hekimin kontrolünde olduğu bu doğa mucizesinin sonunda anne bebeğini kucağına alır ve mutlu sona ulaşılır.

Doğum Ne zaman Başlar?

Tüm anneler için bebeğin doğmasını beklemek şüphesiz ki çok heyecanlı bir süreçtir. Genellikle gebeliğin 38 ila 41. haftasında doğum gerçekleşir. Fakat kesin olarak doğumun şu zaman da gerçekleşeceğine dair bilgi vermek doğru olmayacaktır çünkü doğum beklenenin bir hafta sonrası veya öncesinde de gerçekleşebilmektedir.

Yalancı doğum ve gerçek doğum nedir?

Gerçek doğum öncesinde yalancı doğum olarak adlandırdığımız bir süreç gerçekleşir. Bu süreçte rahminizde kasılmalar oluşur ve buna yalancı doğum sancıları deriz. Gerçek doğumun sancısından ayırmak zordur. Yalancı sancılarda düzensiz  ve gittikçe sıklaşan ağrılar görülürken gerçek doğum sancısında düzenli aralıklarla ağrı gelir.Yalancı da sancınız dinlendiğinizde yürüdüğünüzde geçerken gerçeğinde bu sancılar devam eder. Bu şekilde ayrımlar yapılabilir fakat o anki panikle kadın doğumun başladığını düşünebilir bu çok normaldir. Doktora gitmenizi gerektiren durum suyunuzun gelmesi, vajinadan kan gelmesi, arada durmadan ağrınızın hiç geçmemesi gibi bir sürece girdiğinizde hemen doktorunuzla gitmeniz gerekmektedir.

Sezaryen Doğum

Normal doğumun mümkün olmadığı zaman devreye sezaryen doğum yöntemi girer. Bu yöntem özellikle de istenebilir, bazı kadınlar normal doğum yapmak istemeyebilirler. Özellikle ikiz veya daha fazla bebek bekleyen anne sezaryene ihtiyaç duyarlar.

Sezaryen doğum genel veya spinal anestezi altında gerçekleşir. Genel anestezi ile uyku halinde doğum gerçekleşir. Spinal de ise belden aşağı kısmında ağrı hissi ortadan kaldırılır.

Doğum sonrasında hafif ağrılar ve kramplar hissedilebilinir. Kanamanız 4-5 hafta sürebilir. Kesi yerinizde ağrı hissedebilirsiniz.

Kısacası sevgili anne adayları  bu güzel süreçte bebeğiniz sağlıkla dünyaya getirmek için doktor kontrolünde bir 9 ay geçirmek en doğrusu ve sağlıklısıdır.