HAFTA HAFTA GEBELİK TAKİBİ

   Hamilelik yaşamın en heyecan verici dönemlerinden birisidir. Bir mucize, muhteşem bir dönemdir. İnsanoğlunun üremesi çoğalmasının gözle görünür halidir; gebelik bu nedenle eski çağlarda kadına kutsallık vasfını yüklemiştir. Canın içinde bir can gelişirken, gerek bu gelişen yeni canlı da gerekse anne vücudunda olan değişiklikleri sırayla ele alacak olursak öncelikle 9 aylık bu süreci 3 tane 3 aylık bölüme bölmemiz gerekir.(1. 2. Ve 3. trimester olarak)

 1.TRİMESTER

  1.Hafta; Ovulasyon (yumurtlama) olduğu gün eğer ortamda 12-24 saat içerisinde sperm varsa, ilişki olursa döllenme(fertilizasyon) meydana gelir ve yeni yaşam başlar.Tüplerde oluşan döllenme sonrası bir taraftan bölünme sürerken bir taraftan yeni canlı rahim boşluğuna doğru hareket eder.

 2.Hafta; rahim içine yerleşmeye başlayan hücre yumağı hızla çoğalmaya başlar ve gebelik hormonu üretilmeye (hcg) başlar.Beklenen adet kanamasına bir hafta varken kan testi pozitifleşir

 3.Hafta; Artık adet gecikmesi olmuştur ve embriyo dönemi başlamıştır. İdrarda gebelik testi pozitiftir. Yeni canlımız haşhaş tohumu büyüklüğündedir. Erken gebelik bulguları(ağrılı ve şiş gögüsler, yorgunluk, sık idrara çıkma, bulantı kusma, vücut ısısı artışı lekelenme) ortaya çıkar

 4.Hafta; Yeni canlı tüm hızıyla büyümektedir. Dolaşım sistemi çalışmaya başlar, artık yavaş kalp atımı başlar bebeğimiz susam büyüklüğündedir, kasık ağrıları bu dönemde erken gebelik bulgularına eklenir.

6.Hafta Artık bebeğimizin burnu ağzı kulakları şekillenmektedir, mercimek büyüklüğüne ulaşmıştır. Folik asit kullanımı tüm gebelikte özellikle ilk dönem bebek gelişimi- beyin-sinir sistemi için son derece önemlidir. Kollar ve bacaklar tomurcuklanır kalp 100-160 /dk da atmaktadır. Annenin ruhsal durumunda dalgalanmalar olabilir.

7.Hafta; Bebek birden hızla büyümeye başlar 9-11 mm olmuştur. İlk haftalarda görülen kuyruk kısalmıştır (10.haftada kaybolur).Bulantılarda artma görülebilir.

8.Hafta; Anne adayı hissetmese bile minik bebeğimiz hareket etmeye başlamıştır.Solunum yolları, akciğer gelişimi başlar. Bebeğimiz fasulye tanesi kadardır. Bu dönemde süt kanalları ve keseleri büyüdüğü için daha büyük sütyene ihtiyaç duyulur. Yorgunluk artar. Uyku sorunu başlar 15-20 dakikalık yürüyüşler önerilir.

9.Hafta; Artık uzuvları daha belirginleşmeye başlamıştır. Anne adayı dışardan gebe olarak farkedilmesede büyüme hızla sürmektedir. Kalbin 4 odacığının gelişimi tamamlanır.

10Hafta; Embriyo gelişimi bitmiş fetal dönem başlamıştır. Bebeğimiz hızla büyümektedir. Cilt şeffaftır, incecik kol ve bacakları kıvrılabilir. Rahim greyfurt kadar bebek mandalina kadar olmuştur. Kilo alımı başlamıştır. Anne adayının spora başlaması önerilir

11.Hafta Artık siz hissetmeseniz bile bebek hıçkırmakta hareket etmektedir. Bebek tamamen oluşmuştur. Bulantılar azalmaya başlar. Kabızlık mide yanması olabilir

12.Hafta Fetusun hareketleri artar, refleksleri başlar, parmaklarını emebilir. Bağırsakları büyür böbrekleri idrar üretmeye başlar.Vajinal akıntıda artma olabilir. Artık gebelik karından hissedilebilir. 2li tarama testi zamanıdır.       

2. TRİMESTER
13.Hafta Bebeğin parmak izi oluşur, cinsiyet görülebilir. İlk trimester tamamlanmıştır anne adayı daha mutlu ve huzurludur. Bulantı -yorgunluk bitmiştir. Cinsel istekte artış olabilir. Memelerden süt gelebilir.
14. hafta Bebek artık yüz kaslarını kullanabilmektedir. Limon büyüklüğündedir(85-9cm)USG de emme hareketi görülebilir.
15.Hafta Göz kapakları hala kapalıdır ancak ışığa duyarlıdır,amniotik sıvı solunum sistemini doldurarak akciğer gelişimine yardımcı olur. 10cm boyundadır. Bu dönemde bazı gebelerde burun kanaması, tansiyon düşmesi görülebilir.
16. hafta bebeğin bacakları daha güçlenmiştir.Avakodo kadar olmuştur(100gr 9 cm) leğen kemiğnden 4 parmak yukarıdan hissedilir. 3lü 4 lü test zamanıdır.
17. hafta bebek artık 13cm olmuştur eklemlerini kolayca hareket ettirebilir. Bel ve bacak ağrıları meydana gelirse 3-4cm topuklu ayakkabı kullanılmalıdır
18. hafta artık avakoda büyüklüğündedir.Eklemleri daha güçlüdür anne hareketlerini daha net hisseder. Artık bebek rahimde kendine yer seçmiştir.Tansiyon düşmeleri olabilir.
19. Hafta bebekte koklama görme dokunma tat duyuları gelişir. Bebeğiniz sesinizi duyar. Bebek 250 gr civarındadır. Cilt değişiklikleri meydana gelir ve geglik maskesi yerleşir.
20. hafta Gebeliğin artık yarısı bitmiştir. Bebek yutmaya başlamıştır, sindirim sistemi çalışmaya başlamıştır.
21. hafta Bebek artık 350 gramdır. Varis oluşabilir. Bebek hareketleri belirgindir.
22. hafta Bebek artık yeni doğanın minik kopyası halindedir.
23. hafta Bebek mango büyüklüğündedir.
24. hafta Hızla büyüyen bebeğimizde sürfaktan salınımı başlar. Şeker yükleme testi zamanıdır.
25. hafta700gr lık bir canlı olmuştur.
26. hafta Nefes alıp verme başlar, erkek bebeklerde testis skrotuma iner. Preeklampsi konusunda dikkatli olmalıdır. Baş ağrısı, görme bulanıklığı, karında ağrı hassasiyet konusunda dikkatli olmalıdır.
27. hafta Bebekte periodik uyku- uyanıklık olur.900 gr civarındadır .dış ortamda nefes alıp veremez. 900 gr olmuştur. Kramp ve sırt ağrıları anneyi rahatsız etmektedir.

  1. TRİMESTER

28. hafta Artık bebek 1000 gr olmuştur 37 cm boyundadır. 3. Trimesrer başlamıştır

29. Hafta Kas ve akciğerler oluşmaya devam etmektedir. Bebek artık 1100 gr ve 38 cm olmuştur. Beslenmeye daha özen gösterilmelidir. Mide yanmaları, gaz, kabızlık bu dönemde baş gösterebilir. Lifli gıdalar tüketilmelidir. Sıvı alımı düzenli olmalıdır. Düzenli egzersiz yapılmalıdır

30. hafta Bebek 1250 gr omuştur ve etrafında100 ml amniotik sıvı vardır. Uyku düzensizlikleri olabilir doğum anksiyitesi başlayabilir.

31. hafta  Yalancı doğum ağrıları ( Braxton hick kasılmaları) başlar.

32. hafta Bebeğin el ayak tırnakları ve saçları oluşur. Cildi pürüzsüz hale gelir, hızlıca kilo almaya başlar. Annede uykusuzluk nefes darlığı mide yanması şikayetleri başlar. Gece yatarken annenin yastığını yükseltmesi önerilir. NST kontrolleri başlar

33. hafta İskelet kemiklerinde sertleşme olur, ancak kafa kemikleri birleşmez. Ödem ve kilo artışı sebebiyle annede el ve ayaklarda uyuşmalar meydana gelebilir.

34. hafta Bebeğin yağ dokusu eğer erken doğum olursa ısı kontrolü yapacak düzeye gelmiştir. Birçok temel fiziksel gelişim tamamlanmıştır.

35. Hafta Böbrekler ve Karaciğer artık bazı maddeleri yok edebilecek duruma gelmiştir. Artık doğum şeklini planlamak gerekir.

36. Hafta Bebeğin vücudundaki çoğu tüyler dökülür ve cilt vernix kazeoza ile kaplanır. Artık her an doğum olabilir. Uterus tepe noktasından aşağı inmesiyle anne nefes almada rahatlar ancak yürüme daha zorlaşır ve doğuma hazırlık sancıları daha güçlü olmaya başlar.

37. hafta Doğuma hazırlık sancılarının sıklaşmasıyla akıntılardada artış olabilir.

38-39-40. hafta Annenin yükü artmıştır ödem ve preeklampsiye dikkat etmeli Tuzlu gıdalardan uzak dumalı Kabız kalmamalıdır.

41. Hafta beklemek için SON hafta doğum hala başlamamışsa doğum başlatıcı eylemlere başlanmalıdır.

Kategoriler: blog

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir