Hpv Virüsü

Genital Siğiller (HPV)
 Kadınlarda genital bölgede görülen siğillere sebep olan HPV virüsü genellikle cinsel yolla bulaşır.  HPV virüsü vücuda alındıktan sonra genellikle genital alan başta olmak üzere vücudunuzda siğiller çıkmaya başlar. HPV virüsü hem kadında hem erkekte genital bölge kanserine neden olabilir. Bu virüs kolay bulaşır ve önemli sorunlara yol açar.

HPV Nasıl Bulaşır?

Cilde temas edilmesi ile bulaşır, ana bulaşma yeri ise cinsel ilişkidir. Kapılan bu enfeksiyon her zaman gözle görülmeyebilir. Bazıları ise karnabahar görünümlü siğiller olarak gözle görülebilmektedir. Kadınlarda HPV virüsü genellikle rahim kanseri teşhisi testi ile ortaya çıkar.

HPV Tedavisi

  Genital siğillerin nedeni belirlendikten sonra tedavi uygulanmaktadır. Krem, eksizyon yoluyla çıkarma, elektrokoagulasyon, lazerle buharlaştırma veya cerrahi işlemler gibi tedavi seçenekleri vardır. HPV’den korunmak için çok eşlilikten kaçının.
Lazer yöntemi ile siğiller yakılarak yok edilir günümüzde genellikle tercih edilen lazer tedavisidir. İlaç tedavisinde ise siğiller interferon ve imikimod adlı ilaçlarla tedavi edilir. Likit nitrojen yardımıyla da dondurma işlemi yapılabilir. Bu işlem ağrısız ve acısızdır.