Hymen ve Bekaret Testi

Hymen Yunan Mitolojisinde  Evlilik ve Düğün Tanrısıdır; Galos kralı Magnes’in Musa Kalliope den olma oğludur. Gerdek gecesi bu Tanrıya  adandığı için kızlık zarına ”Hymen” denir; bilinen tıbbi bir görevi olmayan sosyal gücü büyük bir organdır. Kızlık zarı vajen girişindeki mukoza kıvrımıdır ve erkekteki karşılığı pelvik üretranın orta arka hattında bulunur ve ilk ejakulasyonla yırtılır. Vajen girişinde bulunan bir yapı olan ve zar olarak ifade edilmesine rağmen bir organ olan halk arasında kızlık zarı olarak bilinen bu yapının(bazı hastalık durumlarında tamamen kapalı olabilir) tamamı kapalı olmayıp doğal salgıların(akıntı) ve adet kanının akmasına izin veren bir deliği vardır. İlk ilişki ile genellikle yırtılır ancak esnek olduğu durumlarda yırtılma normal doğuma kadar ertelenebilir. Yırtıldığı zaman yok olan bir yapı olmayıp kızlık zarı artıkları yaşam boyu kalır.

  Hymen muayenesinin bir diğer ismi ”Bekaret Testi”dir. Tecrubeli bir Kadın Doğum Hekimi tarafından hastaya herhangi bir ağrı vermeyen ve hiçbir zararı olmayan bir muayene şeklidir. Hastalar  Kızlık zarı muayenesinin zedelenmeye sebep olabileceğinden kuşkulanmalarına rağmen böyle bir ihtimal asla mümkün değildir; zira bu muayene herhangi bir alet kullanmaksızın yapılır.  Muayene ile asla Kızlık Zarına zarar verilemez.

      Zarda meydana gelmiş istenmeyen zedelenme ve yırtılmalar Kadın Doğum Hekimlerince uygun yöntemlerle onarılmaktadır ki buna Hymenoplasti denmektedir. Yapay bekaretin hukuki-ahlaki boyutları her zaman ayrı bir tartışma konusu olabilsede olayın gerçek maduru olan kadının bazen bu sebeple cinayete kurban gidebileceği düşünüldüğünde hayat kurtarıcı bir yöntemdir.