JİNEKOLOJİK MUAYENE

Sağlıklı yaşam hepimiz için olmazsa olmazdır ve elbette kadın sağlığının yoluda Jinekolojik muayeneden geçer. Her kadın bu muayenede tedirgin olur fakat bu işlemi, bütün kadınlar hayatları boyunca düzenli olarak yaptırmaları gerekir.

   Jinekolojik muayene sayesinde kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyon, myom, kist gibi hastalıklar; vaginismus gibi cinsel işlev bozuklukları tespit edilebilir; kısırlık(infertilite) tedavisinde belirleyici unsur olabilir.

    Kadın doğum muayenesi asla ağrı- acı duyulacak bir işlem değildir. Küçücük bebeklerden 80-90 yaşındaki kadınlara kadar herkes muayene olabilir; ancak tabiki muayene şekli farklılık gösterebilir. Toplumumuzda ne yazık ki yanlış bir algı- bilgilendirme mevcuttur; bu sebeple çoğu kızımız bu muayeneden kaçınmaktadır. Hekim bakirelerde kızlık zarına hiçbir zarar vermeden bu muayeneyi gerçekleştirir. (Hastanın şikayetine göre ,bilgi ve deneyimleri uyarınca) Bazende muayene olmaksızın ultrasonografi talebi ile karşılaşmaktayız. USG harika bir teşhis yöntemidir ancak muayenenin yerine kullanılamaz.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Öncelikle jinekolojik muayenenin özel olması sebebiyle hekiminiz sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz birisi olmalıdır. Siz her türlü sıkıntı ve sorununuzu onunla paylaşabilmeli, daha önce geçirmiş olduğunuz sağlık problemlerinizi eksiksiz anlatabilmelisiniz. Hekime giderken mutlaka adet takviminiz yanınızda veya aklınızda olmalı çünkü kadın doğum muayenesinde bu çok önemli bir veridir.

  Jinekolojik muayene yaşlı-genç, evli –bekar herkes için jinekolojik masada gerçekleştirilir. Masaya yatan hastanın önce dış genital organları gözlemlenir ardından cinsel olarak aktif(bakire olmayan) hastaya spekulm dediğimiz alet takılarak rahim ağzı muayene edilir ve gerekiyorsa smear alınır, ardından alet çıkartılarak parmak ve elle yapılan muayeneye geçilir, gerekiyorsa işleme USG muayenesi eklenir. Bütün bu işlemler korkulandan çok daha kısa bir sürede sona erer.

Jinekolojik muayeneye ne zaman gidilmelidir?

6-8 ayda hiç olmazsa senede bir kez jinekolojik muayene gerekmektedir; bu muayene sırasında kanama olmamalı tercihen adetin bitmiş olduğu ilk hafta seçilmelidir. Ancak düzensiz kanama, akıntı, kaşıntı, ağrı gibi bir şikayetiniz varsa derhal hekime başvurmanız gerekir.

  Sonuç olarak jinekolojik muayene utanılacak korkup kaçınılacak bir işlem olmayıp son derece basit, kolay ve sağlık için gerekli bir muayenedir.

Kategoriler: blog

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir