Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ankara'da vajinismus, kızlık zarı dikimi ve kürtaj

Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık

Kısırlık (İnfertilite) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kısırlık kadınlarda da erkeklerde de çocuk sahibi olunmasını engelleyen bir durumdur. 1 yıl içerisinde çiftlerin korunmadan düzenli ilişkilerine rağmen bebek sahibi olamaması kısırlık olarak geçer.Peki bu kısırlık nedir, nasıl tedavi edilmelidir? Kısırlığın kaynağı %50 kadın olabileceği gibi %50 de erkektir. Kadın kaynaklı sıkıntıda, kadın her ay üretmesi gereken yumurtayı üretemez yani yumurta bozukluğu yaşar.Diğer bir etken ise kadının yumurtalık kanalının tıkanık olması nedeniyle kanallar yumurtayı tutar ve bunun sonucunda infertilite meydana gelir. Ankara’da kısırlık tedavisi için kliniğimiz de öncelikle kısırlığın ana sebebini araştırıyor ve sonrasında gerekli olan tedaviyi uyguluyoruz.

Kadınlarda Yumurtlama Problemi

Yumurtlama problemi kadınlarda en yaygın olarak görülen başlıca kısırlık sebebidir.Kadının ayda bir kez yumurtlaması gerekirken bu durum düzensiz olarak gerçekleşiyorsa ya da hiç yumurtlamıyorsa bir sorun var demektir. Bunu anlamanın yolu da adet düzensizliğidir yani eğer adet düzensizliği yaşıyorsanız bir jinekolog tarafından muayene olmalısınız.Bazı durumlarda adet düzeniniz normal olmasına rağmen yumurtlama bozukluğu da görülebilir.
Kadınların yumurtlayabilmesi için  beyinde hipofiz bezinden salgılanan kadınlık hormonunu düzenli olarak ve yeteri kadar salgılaması gerekmektedir.Eğer bu hormon düzenli olarak salgılanmazsa yumurtlamada da problemler yaşanır. Prolaktin olarak adlandırılan hormon normalden fazla salgılanıyorsa bu durumu düzeltmek için cerrahi işlemler ya da ilaç tedavisi uygulanır ve hormon normale indirilene kadar yumurtlama da bozukluklar yaşanır.

Başka bir nedenden dolayı yumurtalıklarınızda fazlasıyla kist oluşması durumu olan Polikistik over sendromu dediğimiz durumu da yumurtlama bozukluğu yaşatır.Kısacası yumurtlamayla ilgili birden çok nedenden dolayı problem yaşanabilir ve yumurtlama problemi de beraberinde daha büyük sıkıntılara yol açabilir.
Kadın kısırlığının sebeplerinden bir diğeri de endometriozisdir.

Rahim yüzeyindeki tüplerde ve yumurtalıklarda normal dışı olarak rahim içi oluşması durumudur ve her ay adet döneminde adet kanı tam olarak dışarı akamadığı için dokunun etrafında iltihaplanma görülür.Sonuç olarak endometriozis adı verilen çikolata kistleri oluşur.Cinsel ilişkide ağrı hissediyorsanız ve adet kanamalarınız düzensizse,gebe kalamıyorsanız, çikoloata kistinden şüphelenir. Bu durumu sadece bu belirttiğimiz maddelerden çıkarmak sağlıklı değildir en sağlıklı cevabı muayene sonrasında alabilirsiniz.

Bir başka kısırlık sebebi ise rahim ağzında oluşan bozukluklardır.Bu bozukluklar doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir.Rahim ağzında oluşan polip veya miyomların tedavisinde uygulanan cerrahi işlemler kısırlık sebeplerinden olabilmektedir fakat daha öncede belirttiğimiz gibi kısırlık tanısını en doğru şekilde doktorunuz koyacaktır.Eğer gebe kalamıyorsanız ve adet düzensizliği gibi yumurtlama probleminiz veya rahim ağzınızda bir sorun varsa doktora gidip muayene olmalısınız.

Kısırlık

Kısırlık Nedir?

 

Ankara İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi

Ankara’da İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi, İnfertilite hastası ne yapmalı gibi sorulara verebileceğimiz cevap; önce hekimini seçmeli zira, bu uzun soluklu olan sorun asla sosyal medya veya kulaktan dolma bilgilerle çözülemez.Kısırlık nedeni ile  başvuran hastamızdan öncelikle anamnez raporu istiyoruz. Bu rapor: muayene, ultrasonografi, smear, tam kan, biyokimya testleri, tam idrar,hormon ve eş analizi ile yola çıkar. İlerleyen
zamanda gerekli olan testleri HSG (Rahim ilaçlı filmi) ileri kan araştırmaları ve kromozom
analizi gibi gerekli olan tetkikleri zaman içinde planlayarak mutlu sona adım adım yaklaşmayı
amaçlarız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Arayın