KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kızlık zarı vajinanın girişinden 1,5 cm içeride bulunan ve toplumumuzda bekaretin göstergesi olarak kabul edilen bir zardır. Kadın sağlığı açısından yırtılsa da yırtılmasa da bir anlam ifade etmeyen fakat toplumumuzda ve bazı toplumlarda önemli görülen bu zar yapısal olarak çeşit çeşittir ve her kadın aynı zar yapısına sahip değildir.

Kızlık zarı yuvarlak halkalı, çok delikli, bölmeli ve yırtılmış şekilleriyle birden çoktur. Bazı kızlık zarı yapısı gereği ilk ilişki anında yırtılmayabilir hatta bazı zarlar sadece doğum sonrası bile yırtılabilir. Bu zar çeşitliliğini çoğu insan bilmeyerek ilk ilişkide yırtılması gerektiği düşüncesi ile çoğu kadını suçlamışlar hatta töre cinayetleri gibi olaylar ile zarar vermişlerdir. Kızlık zarı bahsettiğimiz gibi farklı yapıdadır lütfen bu durumu es geçmeyelim.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi için birçok kadın araştırma yapar ve bu dikim işlemini gizlice gerçekleştirmek ister. Bizde kliniğimizde kadınların bu hassasiyetini saygıyla karşılayarak dikim işlemini gerçekleştiriyoruz. Kızlık zarı dikimi için iki ayrı teknik olan flep yöntemi ve mikrocerrahi ile dikim işlemi gerçekleşir. Kızlık zarı dikimi yapılacak kişi öncelikle jinekolojik muayene olmalıdır.

Kızlık Zarı Dikiminde Flep Yöntemi

   Vajina içindeki doku alınıp yeniden bir zar oluşturulur. Bu doku kadının kendi dokularından oluşturulduğu için iyileşme sürecide daha çabuk olacaktır. Oluşturulan  bu zarı sadece kadın doğum uzmanı anlayabilir yani dikilme işlemi yapıldığını partneriniz anlamayacaktır. Bu yöntem kalıcıdır yani dikildikten sonra belirli bir süre içerisinde hemen ilişkiye girme zorunluluğunuz yoktur. Geçici kızlık zarı dikimi yapılırsa 3-5 gün gibi bir süre içinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

Flep yönteminde hastanın isteğine bağlı olarak genel ya da lokal anestezi uygulanır. Dikim işlemi ortalama yarım saat kadar sürer ve ağrı, acı hissetmezsiniz. Flep yöntemini işinde uzman bir jinekolog yaparsa daha sağlıklı olur ve başarılı olma olanı daha yüksektir.

Bir diğer yöntem ise zarın yırtılmasından 72 saat sonrasında gerçekleştirilirse kişinin yırtılan zarının parçalarını onarımı ile gerçekleşen bir dikimdir. Eğer zarın yırtılmasından hemen sonrasında gelmemişseniz ve geçici evlilik öncesinde bir dikim yapılmasını istiyorsanız bunun içinde geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Bu dikimden sonra 3-5 gün içerisinde ilişkiye girmeniz gerekir. Her iki dikim sonrasında da kişi günlük hayatına rahatlıkla dönebilir,işlem ağrılı ve uzun süre yatış gerektiren bir işlem değildir.