KÜRTAJ NASIL YAPILIR?

    Kürtaj ne sebeple yapılıyor olursa olsun öncesinde mutlaka genel sağlık durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi alınmalı, gerekli muayene, kan tahlili ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. (Gebelik kaç haftalık? Polip vs varmı? Aşırı kansızlık var mı? gibi) Kürtaj konuşulduğunda akla daha ziyade gebelik sonlandırma işlemi geldiği için öncelikle gebeliğin kaç haftalık olduğu ve rahime yerleşip yerleşmemiş olduğu belirlenir. Ben her hastama son anda bile kürtajdan vazgeçebileceğini söyler, kesin kararını bir kez daha duymak isterim. Hastamın mutlaka kan gurubunun bilinir olması benim için çok önemlidir zira sonraki gebeliklerinde kan uyuşmazlığı hastalığının olmasını istemem.

    Gebelik yaşı tespit edilince sıra hangi tip anestezi metodunun uygulanacağını seçmeye gelir. İşlem genel veya lokal anestezi ile yapılabilir ancak benim kanaatimce genel anestezi hastaya önemli bir konfor sağlar. Genel anestezi, bu konuda uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Anestezi hekimi de hastasını müdahale öncesi değerlendirmelidir.

    Hasta gebelik sonlandırma işlemi için jinekolojik masaya yatırılır, gerekli dezenfeksiyon yapılır ardından spekulm yerleştirilir. Ben işlemlerimde hasta masaya yattıktan sonra genel anestezi uygulanmasını sonra dezenfeksiyon vs işlemlerine başlamayı tercih ederim; zira hastaların hiçbirisi bu süreçleri hatırlamak istememektedir. Hastalarımızın ruh ve beden sağlığını korumak bizim asıl görevimizdir. Anestezi altında hasta doğal uyku halinde olur bazen rüya bile görebilir ama asla ağrı-acı hissetmez. Genel anestezi öncesi kişi 5-6 saat aç susuz kalmalıdır. Uyumak istemeyen hastalara lokal(bölgesel)anestezi uygulanır. Herkesin ağrı eşiği ve olaylara  bakış açısı farklıdır, lokal anesteziyi herkes kaldıramayabilir.

Anestezinin ardından vajen dezenfekte edilerek spekulm yerleştirilir ve tek dişli ile rahim ağzı tutulur ,rahim kanalının açılma(genişletme) işlemi yapıldıktan sonra vakumla (Karmen kanülü ile aspirasyon) kürtaj gerçekleştirilir. Vakum sayesinde negatif (ters)basınç uygulanarak materyal (gebelik) boşaltılr. Kürtaj cerrahi bir işlemdir ancak kesme, dikiş gibi bir işlem gerektirmez. İşlemin ardından hasta anestezi hekimi tarafından hemen uyandırılır ve yarım saat içerisinde işlem mekanından ayrılabilir, günlük hayatına dönebilir.

KÜRTAJ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  Kürtaj sonrası kişi temizliğine, hijyen kurallarına özen göstermelidir; zira cerrahi bir işlem geçirmiştir. Aynı gün duş şeklinde banyo yapabilir. Gıda konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kürtaj sonrası kişi mutlaka hekiminin önereceği bir doğum kontrol metodunu uygulamalıdır. Her ne kadar kürtajı, USG kontrolüyle yapmama rağmen 7-10 gün içerisinde hastamı kontrole çağırırım. Hastalar kürtaj sonrası 25-30 dakika içinde normal hayatlarına dönebilirler ancak o gün araba kullanmamalı, sınava girmemeli ve nöbetçi olmamalıdırlar.

KÜRTAJ SONRASI HANGİ DOĞUM KONTROL METODU UYGULANMALIDIR?

  Korunma metodu olarak her zaman olduğu gibi güvenilirliği yüksek yöntemler; yani spiral (Rahim içi araç) veya doğum kontrol ilaçları (Hap veya iğne) seçilmelidir.

KÜRTAJ SONRASI SPİRAL UYGULANIR MI?

  Eğer diğer şartları uygunsa (başka sağlık problemi, yakın zamanda gebelik planı yoksa gibi) hasta anestezi altında kürtajın ardından USG kontrolü altında rahim içi araç uygulanabilir.

KIZLIK ZARI BOZULMADAN KÜRTAJ YAPILABİLİR Mİ?

   Kızlık zarı bozulmadan gebelik meydana gelebilir. Eğer dışarıdan boşalma veya sürtünme ile gebelik meydana gelmişse büyük çoğunlukla işlem sırasında kızlık zarı bozulur ve eğer arzu edilirse işlem sırasında tercihen kürtaj kontrol muayenesi sonrası hymenoplasti (Kızlık zarı onarımı) yapılabilir. Eğer kızlık zarı esnekse kürtajda kızlık zarı bozulmayabilir.

KÜRTAJ SONRASI NE ZAMAN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLEBİLİR?

Kanama tamamen sona erdikten tercihen işlemden bir hafta sonra ilişki serbesttir.

KÜRTAJ BAŞKASI TARAFINDAN ANLAŞILIR MI?

 Kişinin kürtaj olup olmadığı ilk 3-5 günden sonra hekim tarafından bile anlaşılmaz. Dışarıdan bir kişinin anlaması hiçbir zaman mümkün olamaz.

KÜRTAJ SONRASI ADET NE ZAMAN OLUR?

   Kürtaj doğal olmayan bir adet kanamasıdır. Kürtaj günü ”0” sayılarak 28+/-7 gün içerisinde adet beklenir.

Kürtaj Ankara

  Kürtaj istenmeyen gebeliğin yani rahime yerleşmiş ceninin ya da fetüsun tıbbi girişimle sonlandırma/alınma işlemine verilen isimdir. Türkiye’de her 4 kadından biri istemeden gebe kalmaktadır.24 mayıs 1983 yılında yürürlüğe giren Aile Planlaması kanunu uyarınca istenmeyen gebelikler 10 haftaya kadar sonlandırılabilir. Gebelik sonlandırma işlemi ne bir kadın için ne de bir hekim için hiç de keyifli bir işlem değildir. Ancak şahıs değişik sebeplerle gebelik sonlandırma işlemine karar verdiğinde hekime düşen görev; bunu en sağlıklı, en hijyenik, en güvenilir şekilde tüm tıbbi bilgi ve yeteneğini kullanarak sağlıklı olarak gerçekleştirmektir. Kürtaj işleminin sağlıklı ve güvenilir koşullarda yapılması kadın sağlığı ve hayatı için oldukça çok önemlidir. Kürtaj konusunda kafanıza takılan tüm soruların cevabını yazımızda bulacağınıza inanıyorum ancak hala aydınlatılmadığını düşündüğünüz noktalar varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Kürtaj tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından sağlıklı bir ortamda özenle yapılması gereken bir girişimdir. Düşük sonrası rahim içindeki kalıntıların temizlenme işlemine, rahim duvarından biyopsi alınma (kısırlık tanısı , düzensiz kanama gibi durumlarda teşhis veya teşhis + tedavi amacıyla) işlemine de kürtaj adı verilir.