Menopoz

Menopoz kadının yumurtalıklarının işlevinin sona erdiği ve artık adetten kesildiği bir dönemdir. Kadının yaşlanma evresine girdiği bu dönem klimakterium dönemi 45’li yaşlarda başlar ve menopoz dönemini de içine alarak 65’li yaşlara kadar devam eder. Menopoz tanısı hiçbir şekilde patolojik bir sebebe bağlı değildir. Eğer kadın 12 ay adet olmamışsa menopoz dönemine girdiğini söyleriz. Menopoz için ortalama yaş 51’dir. 40’lı yaşlarda menopoza girdiyseniz erken menopoz tanısı konulur.

Kadının yumurtalıklarının işlevini tamamlaması yani yeniden yumurta oluşumu gerçekleştirmemesi ve yeterince hormon üretimi yapamadığı bu dönemde bazı sıkıntılar yaşanabilir. Özellikle de çoğu kadın ateş basmalarından şikayetçidir. Genellikle gece görülen bu sıcaklıklar 3-5 dakika sürer ve bunaltıcıdır. Bu sıkıntılar fazla kilolu hanımlarda etkisini daha çok gösterir.

Menopoz Öncesi Dönemde Neler Yaşanır?

Menopoz öncesi dönem kadının 40’lı yaşlara geldiğinde adet düzensizliği yaşaması ile başladığı dönem olarak geçer. Bu dönemde aynı zamanda bazı kadınlarda sıcak basmaları da görülür. Kadınlar bu dönemlerinde estrojen dediğimiz hormonu az salgılamaya başlar bu da beraberinde menopozdan sonra kemik erimesi gibi bir durumla karşılaşılmasına sebep olur.

Menopoz Sıkıntıları Ne Kadar Sürer?

Menopoz sıkıntıları çoğu kadında hemen hemen aynıdır. Ateş basmaları, aşırı bir sıcaklık hissi çoğu kadının şikayetidir. Peki, bu sıkıntılar ne kadar sürer? Bu sıcaklıklar birkaç yıl içerisinde bitecektir. Kadınların belli bir kısmı bu sıkıntıları 60’lı yaşlarında sona erdiğini söyler kimisi de 70’li yaşlara kadar devam ettiğini söyler.

Menopoz Sıkıntılarından Nasıl Kurtulabiliriz?

 Fazla kilolu hanımlarda bu sıkıntıların daha çok yaşandığını belirtmiştik. Daha fazla hareket edin, az fiziksel aktivitelerde bulunan kadınların bu sıcaklıkları daha fazla hissettiği saptanmıştır. Tek kat giyinin ve acılı yiyeceklerden uzak durun. En önemlisi de bol su tüketin. Menopoz sıkıntılarınız hiçbir şekilde hafiflemiyor ise doktora başvurun ve size uygun görülen ilaçları kullanın.

Erken Menopoz Dönemi

Erken menopoz dönemi 40 yaşından erken adetten kesilme olarak bilinir ve tıbbı adı ise prematür menopozdur. Menopozun 30 yaşından daha erken ortaya çıkmasına ise Prematür Ovaryen Yetmezlik denir. Erken yaşta yumurtalıkların tükenmesi beraberinde hem fiziksel hem de psikolojik sorunları getirir. Eğer erken menopoz yaşıyorsanız doktor kontrolü şarttır. Çünkü tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Menopozun beraberinde getirdiği kemik erimesi gibi durumlar erken menopoz yaşayan hanımlarda etkisini daha şiddetli gösterebilir. Eğer 40 yaşından öce menopoz dönemine girildiyse kesinlikle doktor kontrolü ve tedavi şarttır.