Smear Nedir? Nasıl Alınır?

Rahim; Rahim ağzı(serviks)ve Rahim içi(Kavum-kavite)olmak üzere iki bölümlü bir organdır. Rahim ağzının değerlendirilmesi için yapılan teste smear, pap test, servikovaginal smear veya pap smear testi denir; bu test ilk kez 1928 yılında George Papanicolaou tarafından yapıldığı için Pap testi olarak tanımlanmıştır.

   Bu tarama testi sayesinde kanser öncesi veya kanserli hücrelerin henüz tedavi edilebilecekken tespit edilmesi mümkün olur. Rahim ağzı kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında 6. sırada ve ölüm nedeni olarak 10. sıradadır. Erkan yaşta cinsel ilişkiye başlamak, fazla sayıda kişilerle cinsel(çok partnerin olması) ilişkinin olması, düşük sosyoekonomik düzey, HPV enfeksiyonu, düşük A vitamini seviyesi ve sigara kullanımı Rahim ağzı kanser riskini artırır. Smear testi rahim ağzı kanseri taramaya yönelik pek çok ülkede ve ülkemizde kolayca yapılabilen basit, kolay, ucuz ve çok faydalı bir tarama testidir. Smear testi sayesinde aynı zamanda kadının hormonal aktivitesi ve bir enfeksiyonunun (Mantar, HPV; bakteryal vaginozis gibi) varlığıda tespit edilebilir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Test basit ve ağrısızdır. Kadınların korkmasını gerektiren bir durum yoktur. Smear testi bakire olmayan (cinsel olarak aktif olan)kadınlara yapılabilir. Smear adet kanamasının olmadığı tercihen adetin 10-20. günlerinde(adetin bitiminden sonraki hafta) yapılması uygundur.

   Jinekolojik muayene masasına alınan kadın vajenine rahim ağzının görülebilmesi için spekulm denilen alet yerleştirilerek minicik bir fırça  yardımıyla rahim ağzı süpürülerek hücreler toplanır (Akıntının alınmasıyla hücreler toplanmış olur.) Alınan örnek bir lam üzerine yayılarak veya özel bir sıvının içine yerleştirilerek Patoloji labaorutuvarına gönderilir. Patoloji uzmanı tarafından bu gönderilen materyal özel boyalarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Özel bir durum yok ise cinsel olarak aktif olan kadınlar senede bir kez smear testi yaptırmalıdırlar.

Smear Testi öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Örnekleme alınmadan 48 saat içerisinde cinsel ilişki kurulmamış olması, vajinanın yıkanmamış olması, vajen içine ilaç, krem gibi bir uygulamanın yapılmamış olması gerekir. Eğer varsa enfeksiyon smear öncesi tedavi edilmelidir.

Hamileler smear Testi yaptırmalıdır mı?

Önerilen kişinin tüm kontrollerini yaptırdıktan sonra gebe kalmasıdır, ancak gebe kontrolüne gelen hastaya bir yıldır smear yapılmamışsa test yapılabilir. Smear alınmasının anneye veya bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Anormal Smear testi tespit edildiğinde ne yapılır?

Patologdan gelen sonuç şüpheli ise HPV testi, kolposkopi, biyopsi veya servikal biyopsi gerekebilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir