Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

  Kadın genital organının iç kısmına vajina denir. Vajina bazı kadınlarda genetik olarak bozuk olabilir ya da sonradan fazla doğum gibi sebeplerle yıpranmış, genişlemiş olabilir. Vajinadaki bu bozulmaları, genişlemeyi vajina daraltma ameliyatı ile yani bir diğer adıyla vajinoplasti ameliyatı ile düzeltebiliriz. Vajina estetiği günümüzde çoğu kadının sıklıkla uyguladığı bir estetik operasyonudur. Vajina daraltma ameliyatı ile kadınlar özgüvenlerini yenileyerek cinsel hayatlarındaki mutsuzlukları da ortadan kaldırırlar. Peki, vajina daraltma ameliyatı neden yapılır? Vajinoplasti ameliyatı fazla doğum yapmış kadınlarda veya başka sebeplerden dolayı vajinasında proplem yaşayan hanımlara yapılan estetik işlemidir.

Çoğu kadın vajinasındaki bozukluktan dolayı cinsel hayatlarında özgüvenini yitirir. Vajinadaki gevşeklik ve sarkma yalnızca kadının sorunu değil aynı zamanda partneri içinde sorun oluşturmaktadır. Çiftler arasında cinsel açıdan sorun yaratmaktadır bu da kadını fazlasıyla etkiler ve psikolojisini bozar.

Kadın dış genital organları iç genital organlara bağlayan bir kanal konumunda olan vajen(hazne) aslında bir kadın iç genital organıdır. Vajen yumuşak olup esneme, genişleme yapısına sahip duyarlı bir yapıdır. İstirahat halindeyken 7-8 cm’lik bir kanal iken  cinsel ilişki anında 18-20 cm olabilen; 3 cm normal genişliği varken doğumda bebeğin başının çıkabilmesi için 35-40 cm’e varabilen bir tabiat mucizesidir.

Neden vajen daraltmaya ihtiyaç duyulur?

Zamanla yaşın ilerlemesi, menapoz, hormonal bozukluklar(östrojen eksikliği) aşırı kilo verme, kronik kabızlık, doğuştan olan vajen doku zayıflığı ve en önemlisi  normal doğum sırasındaki travmaya bağlı vajen kas ve bağ dokusunda hasar meydana gelerek sarkma, genişleme, ve deformite oluşturabilir.

Yapısı bozulmuş(esnemiş, genişlemiş) vajenler zamanla kişide rahatsızlığa yol açar. Öncelikle ilişkide penisle vajen tam temas edemeyeceğinden tatminsizlik meydana gelir.İlişki esnasında vajenden ses veya hava gelmesi bir başka yakınma sebebidir. İleri vakalarda tuvalette oturulduğunda vajen  dışarı sarkabilir, bazen idrar kaçırma şikayeti de tabloya eşlik edebilir.

Vajen daraltma işlemi sadece estetik amaçlı değil, kişinin cinsel yaşamını iyileştirerek ruh ve beden sağlığını düzene koymak için de gerekli bir operasyondur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

1)Cerrahi yöntem(Vajinoplasti)

2)Cerrahi Dışı yöntem(Hi-FU)

Vajinoplasti ameliyartlarında bozulmuş bölgeler  kesilip çıkarılarak dokular usulüne olarak birbirlrine yaklaştırılır. Ameliyat sırasında gereken bütün bozukluklar düzeltilerek kişinin estetik kaygısı kaldırılmış olur.

Cerrahi vajen daraltma ne kadar sürer? Bu ameliyat 30-40 dakika sürer  ve genellikle bir gün hastanede kalan hasta ertesi gün taburcu edilir.

Ameliyat ağrılımıdır? Hasta işlem sırasında ya tamamen yada beden aşağı uyuşturulacağı için ağrı hissetmez. Nekahat döneminde yeni doğum yapmış bir bayan kadar rahatsızlığı  olur

Ameliyat dikişleri ne zaman alınır? Vajinoplasti ameliyatlarında kendiliğinden eriyen dikiş malzemesi kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek olmaz

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeli? Dokuların iyileşmesi 45-50 günü bulur bu süre içinde temizlik kurallarına dikkat edilmeli verilen ilaç ve pansuman usulüne uygun kullanılmalıdır. Ameliyatın ardından bir kaç gün dikişlerden hafif sızıntı şeklinde kanama korkutmamalıdır. Kabız kalmamaya çalışılmalıdır.Banyo yapılmasında duş tarzı olmak kaydıyla bir sakınca yoktur.30-35 sonra gidilecek ilk muayeneye kadar cinsel ilişki önerilmez.

 Vajina daraltma ameliyatı adet kanamanız bittikten sonra ya da kanamanın bitmesinin 10 gün sonrasında yapılır.

Bu işlem günümüz teknolojisi sayesinde artık lazer ile daha kısa sürede cerrahi müdahale gerektirmeden 20-30 dakika kadar kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Lazer ile vajina daraltma işlemi için hastanın durumu incelenir ve lazer ile tedaviye uygun olup olmadığı tespiti yapıldıktan sonra tedavi süreci başlatılır. 

AMELİYATSIZ (LAZER İLE) VAJEN DARALTMA (Hi-Fu)

Bu yöntemle yüksek yoğunluklu ultrason dalgaları derin doku katmanlarını hedef alır kollajen üretimini ve yenilenmeyi sağlar.

Gelişen teknoloji sayesinde ameliyathane gerekmeden  muayenehane ortamında 20 dakika gibi kısa bir sürede işlem gerçekleşir. İşlem sonrası yatış gerekmez, hasta hemen normal hayatına dönebilir, ağrı acı sızlama olmaz, ekonomiktir. Dikişsizdir. Muayene edilen gün yapılabilir. Aynı seansta idrar kaçırma, vajen beyazlatma, vajinal kuruluk işlemi de yapılabilir hatta istenirse aynı seansta kızlık zarı dikimi de gerçekleştirilebilir. 35-40 gün ilişki önerilmez. Genellikle tek seansta sorun çözülmekle birlikte bazı ileri vakalarda 2-3 seans uygulama gerekebilir.

 Vajinoplasti hangi yöntemle yapılırsa yapılsın gebeliğe engel değildir ancak doğumun vajinal olması önerilmez.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma ameliyatı sonrası çok fazla ağrı ve acı yaşamazsınız.Tampon bir gün süre ile tutulur sonrasında çıkarılır.Ameliyat sonrasında 1-2 gün sonrasında normal hayata dönebilirsiniz.Tek yapmamanız gereken 3-4 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durmaktır.

Vajina Daraltma Fiyatları

Vajina daraltma fiyatları aratılan ve merak edilen bir konudur. Vajina daraltma işlemi için belirteceğimiz net bir fiyat yoktur doktorunuzla yapacağınız görüşme ve muayene sonrasında ortaya bir fiyat çıkacaktır.