VAJİNİSMUSU SORU-CEVAP İLE TANIYALIM

1)Vajinismus Nedir?

Kısaca Cinsel ilişkiye girememe” diye tanımlasak da aslında bir erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Vajen girişi etrafındaki  güçlü kas gruplarının ki bunlara AŞK KASLARI (PC:Pubococcygeal kaslar) diyebiliriz;ile beynimizin gerçekleştirdiği bir tablodur.

Aşk kasları diye tanımladığımız bu kaslar aynı zamanda idrar tutmaya, büyük apdest kontrolüne, cinsel birleşme ve orgazmda etkin  olduğu gibi doğum sırasında bebeğin doğmasına da yardımcı olurlar. Ancak PC kasları farkında olunmayan beden mesajlarına karşı kasılma tepkisini öğrenmişlerdir ve buda sorunun meydana gelmesine yol açar.

2)Vajinismusun tedavisi var mıdır/nasıl tedavi edilir?

Tanımını yapabildiğimiz bu tablonun elbette tedavisi vardır. Tanımda belirttiğimiz gibi sorun iki yönlüdür:

1)Mekanik kısım(Kas faktörü)

2)Beyin faktörü(Psikolojik ve Bilinçaltı )

Tedavilerde bunlara yönelik, hastaya göre seçilerek uygulanır. Tedavi süresi hastaya göre değişebilir, sabır ve güven ışığında bir uzman desteğiyle sorun çözülür.

3)Vajinismus ameliyatla tedavi edilebilir mi?

Asla böyle bir ameliyat yoktur.

4) Vajinismus sorununu sakinleştiriciler/ alkol vb. şeylerle çözebilir miyiz?

Kesinlikle hayır bu tarz uygulamalar ile sorunu çözemezsiniz aksine başarısızlığa uğradıkça umudunuzu daha da kaybederek bir girdabın içine girersiniz. Lütfen bu şekilde kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmayınız.

5) Vajinismus sorunu zamanla geçer mi?

Maalesef zamanla daha da yıpratan bir sorundur. Hem eşinizi hem kendinizi yıpratarak psikolojik olarak çöküntüye sokabilirsiniz. Zaman kaybetmeden inanarak geleceğiniz tedavi sayesinde kısa sürede başarıya ulaşacaksınız emin olabilirsiniz.